0
0
0
 

Як правильно точити ножі? Відкриваємо секрети ручної точила

Як правильно точити ножі? Відкриваємо секрети ручної точила

Якість приготування їжі певною мірою залежить від того, чи вдалося правильно заточити ніж за допомогою ручної точилки. Адже при недотриманні технології можна не тільки не досягти бажаного результату, а й зіпсувати лезо. Тому слід попередньо ознайомитися з особливостями виконання цієї роботи. Крім того, необхідно підібрати якісний інструмент – у статті «Вибір точилки для ножів: на що звернути увагу, щоб не схибити» детально описано нюанси, які допоможуть це зробити.

Щоб зрозуміти, як правильно точити ножі ручною точилкою, можна спочатку розділити весь процес на кілька послідовних етапів. Вони детально описані нижче.

Крок 1: Вибираємо зернистість точильного каменю

Перед тим як заточити ніж механічною точилкою, необхідно вибрати зернистість точильного каменю. Щоб швидко досягти певної гостроти леза, варто врахувати кілька нюансів:

  • для дуже тупого леза не підійде тонкий камінь;
  • для виробу із зазубринами краще використовувати грубий камінь, який дозволить ефективно видалити матеріал і доопрацювати край;
  • якщо інструмент трохи затупився і вимагає доведення, рекомендується вибрати дрібний або середній камінь.

Якщо немає досвіду, як користуватися ручною точилкою для ножів, краще спробувати працювати з кількома інструментами різної зернистості, змінюючи їх за потреби.

Крок 2: Визначаємо кут заточування

Наступним етапом навчання, як правильно точити ножі механічною точилкою з коліщатками або без них, є визначення правильного кута заточування. Він може бути не дуже точним, проте виробники дають кілька порад:

  • 200 – універсальне рішення, оптимальне для виробів різного призначення;
  • менше 200 – підходить для приготування нарізки або філе;
  • більше 200 – підходить ножам для нарізування м'яса.

У будь-якому випадку можна самостійно коригувати це значення, враховуючи особливості виробу та тип використовуваного інструменту.

Крок 3: Наносимо на інструмент масло або воду

Одним із секретів того, як правильно точити ножі пластмасовою або керамічною точилкою, є додаткове використання води або олії для швидкого видалення стружки. Будь-який із вибраних засобів необхідно нанести прямо на поверхню каменю за допомогою пляшечки з розпилювачем:

  • вода підійде для алмазного та водного каміння;
  • олію слід наносити тільки на масляне каміння.

Абразивні стрічки не потребують попереднього змочування. Тому олія та вода можуть погіршити заточування.

Крок 4: Заточуємо ніж

Перед тим як користуватися механічною точилкою для ножів, слід приготувати кілька каменів різної зернистості. У процесі виконання роботи необхідно буде переходити від грубого інструменту до дрібнішого, щоб досягти бажаного рівня гостроти леза.

Сам процес полягає у виконанні наступних дій:

  1. Покладіть ножа на камінь, розмістивши його під вибраним кутом. Це можна зробити на око. Уявіть кут 450 і умовно розділіть його навпіл, а потім скоригуйте величину.
  2. Проведіть виробом на поверхні каменю – потрібно почати з п'яти і рухатися до вістря леза. Ці рухи нагадують розгонисту дугу. Важливо постійно зберігати кут нахилу для максимально ефективного заточування.
  3. Дії потрібно повторити з обох боків виробу – це однакова вимога, незалежно від того, користуватися роликовою точилкою для ножів або інструментом іншого типу.

Як правило, достатньо виконати по 10 рухів з кожного боку.

Як визначити, коли потрібно закінчити заточування?

Часто, прагнучи навчитися, як точити ніж точилкою з коліщатками чи будь-якою іншою, люди стикаються з труднощами розуміння, коли варто закінчити працювати з одним каменем і взяти інший, дрібніший. Є кілька деталей, які вказують на те, що етап може бути завершений:

  1. Якщо використовується крупнозернистий камінь, то на клинку повинен утворитися задирок. Його можна досить легко намацати, провівши рукою від вістря до краю. Задирок зазвичай рівномірно переходить з одного боку на інший, що підтверджує правильність виконання роботи.
  2. Якщо користуватися ручною точилкою для ножів з дрібною зернистістю, то задирок буде значно меншим. У такому випадку важливо періодично перевіряти гостроту леза, щоб визначити завершення процесу.

Вирішуючи навчитися, як точити ножі роликовою або іншою ручною точилкою, необхідно спочатку підходити до виконання роботи без поспіху. Важливо переконатися, що проведено всі етапи підготовки та під час заточування не буде пошкоджено лезо. Інакше виріб може стати непридатним для подальшої експлуатації.