0
0
0
 

Майстерність використання мусата: кругла точилка, яка змінить ваше уявлення про гостроту

Майстерність використання мусата: кругла точилка, яка змінить ваше уявлення про гостроту

Мусат – найдавніший інструмент для виправлення кухонних ножів. З його допомогою можна в кілька рухів повернути лезу гостроту. Однак необхідно попередньо зрозуміти, як правильно точити ножі круглою точилкою, щоб досягти бажаного результату і при цьому не зіпсувати край виробу. До того ж варто подбати про якість інструменту, що застосовується для заточування. Підібрати його можна, використовуючи рекомендації зі статті «Вибір точилки для ножів: на що звернути увагу, щоб не схибити».

Принцип дії мусату

Мусат – так називається кругла точила для ножів. Однак багато виробників пропонують точильні пристрої так само овальної, трикутної та квадратної форми. Це дозволяє користувачам підібрати найбільш зручний для себе варіант, щоб правити леза різальних виробів на домашній та професійній кухні.

Цей інструмент працює наступним чином. Під час використання ножа на його ріжучій кромці утворюються невидимі неозброєним оком сколи. Через них лезо затуплюється, і для нарізування продуктів необхідно докладати набагато більше зусиль. А якщо почати точити ножі круглою точилкою, відбувається випрямлення зам'ятин і, відповідно, відновлення кромки по всій її довжині. Однак варто врахувати, що пристосування рідко використовується для повноцінного заточування, адже більше підходить для виправлення леза, що ще не повністю затупилося.

Різновиди інструментів

Перед тим як точити ножі точилкою-палицею, необхідно підібрати відповідний пристрій. При цьому важливо враховувати його дизайн та матеріал абразивного елемента. Залежно від цього розрізняють три види інструментів:

  1. Сталеві пристрої – найбільш простий і доступний за ціною варіант, виготовлений із твердої сталі. Вони мають гладку або ребристу поверхню: перші працюють м'яко, а другі підходять для грубого заточування.
  2. Керамічні інструменти – часто використовуються ще й для підточування леза. Завдяки більш твердому матеріалу, ніж сталь, такі пристрої широко застосовуються на професійних кухнях для виправлення ножів японських і європейських брендів. Що стосується технічних характеристик, то мусат має помірну агресивність і дає можливість делікатно працювати з кухонним інвентарем.
  3. Інструменти з алмазним напиленням – ідеальний варіант для виправлення та підточування кромки на виробах різної твердості. Однак необхідно враховувати надмірну агресивність абразиву, через що пристрій застосовується переважно для обробки лез підвищеної твердості.

Вибір найбільш ефективного варіанта залежить від особистих уподобань користувача. Проте варто враховувати особливості інвентаря, що заточується, а також обрану техніку, як точити ножі довгою точилкою.

Кругла точила для ножів: як користуватися?

Мусат здається досить простим у застосуванні, проте необхідно все одно навчитися, як правильно точити ножі на точилці з круглими дисками. Для цього можна вибрати одну з п'яти технік, наведених нижче.

Перша техніка:

  1. Спочатку потрібно розташувати мусат перед собою, поставивши його в горизонтальне положення.
  2. П'яту клинка прикладають до кінця стрижня.
  3. Акуратно проводять клинком по мусату – рух повинен нагадувати коло з п'ятою ножа по центру.

Потрібно поперемінно правити обидві сторони леза. На думку більшості користувачів, цей спосіб заточування є найшвидшим.

Друга техніка:

  1. Інструмент ставлять у таке саме положення, що й у першому випадку.
  2. Клинком інвентарю проводять по всій довжині стрижня від п'яти до кінчика.

Слід зазначити, що ці дії нагадують своєрідне стругання стрижня мусату.

Третя техніка:

  1. Інструмент потрібно розташувати стрижнем від себе.
  2. Техніка виконання нічим не відрізняється від першого варіанта.

Проте цей спосіб вважається менш зручним у порівнянні з попередніми.

Четверта техніка:

  1. Кінець мусату упирається в поверхню столу – рекомендується використовувати для цього обробну дошку, яка не ковзатиме по робочій поверхні.
  2. Клинком проводять по стрижню, починаючи з п'яти і поступово доходячи до кінчика.

Головна складність – постійно утримувати заданий кут заточування кромки.

П'ята техніка:

  1. Пристрій необхідно поставити у положення, описане у четвертому методі.
  2. Нахил мусату залежить від того, яким має бути кут заточування.
  3. Лезо проходить стрижнем у напрямку від п'яти до кінчика.

Дослідні користувачі рекомендують протестувати різні варіанти. Таким чином, вдасться підібрати найбільш зручну та ефективну технологію заточування під конкретні умови експлуатації мусату.