0
0
0

Японські ножі: від самурайських мечів до кухонної класики

Японські ножі: від самурайських мечів до кухонної класики

Японські кухонні ножі не схожі на європейські. У них — бойове минуло: їхніми попередниками були самурайські мечі з Середніх віків.

Сьогодні ними користуються шефи по всьому світу. Самі ножі випускають уже не лише японці — у таких ножів форма і зовнішній вигляд майже не змінилися за століття — а й європейці: вони, у свою чергу, трохи підлаштовують форму та заточення під потрібні сучасні кухарі.

Сьогодні ними користуються шефи по всьому світу. Самі ножі випускають уже не лише японці — такі ножі мають форму і зовнішній вигляд майже не змінилися за століття — а й європейців: вони, у свою чергу, трохи підлаштовують форму і заточення під потрібні сучасних кухарів.

Найпопулярніші японські кухонні ножі

Найбільше серед кухонних ножів — тих, що призначені для риби: адже найчастіше ними ріжуть інгредієнти для суші, сашими, ролів та інших страв із сирим рибним філе.

Деба — він же тесак чи «товстий ніж». Їм обробляють рибу, м'ясо та птицю: ніж ідеально підходить для того, щоб відокремлювати кістки, суглоби та філе. Стандартна довжина – 16,5-20 см, лезо – прямокутне.

Сантоку — він же шеф, універсальний та кухарський чи «три чесноти». У нього три головні завдання: різати, рубати та подрібнювати. Іншими словами, він робить на кухні майже все, підходить для м'яса, риби, овочів та зелені. Він має широке лезо з прямою ріжучою кромкою і закругленою зверху вниз лінією обуха: протилежність європейському шефу. Довжина клинка - від 12 до 25 см. У ножа широкий клинок і вузька рукоятка, тому ним легко керуватися навіть коли потрібно порізати багато і швидко. Часто санток має спеціальні поглиблення-«кишені» на лезі: вони потрібні для того, щоб тонкі скибочки сирої риби або м'яса не прилипали до леза, коли ріжуть великий шматок.


Янагіба – ніж для сашимі, «лист верби». У нього довге та вузьке лезо, схоже на меч чи вербовий лист. У леза немає спусків і заточити його можна максимально гостро. Таким найзручніше відрізати тонкі скибочки риби, м'яса, птиці. Він легко ковзає по філе, обминаючи кістки, шкіру та суглоби. Довжина клинка - від 20 до 32 см.

Усуба - він же накирі, ніж для овочів, "тонкий ніж" або "ніж для зелені". Зроблений у формі трапеції або прямокутника, трохи нагадує сокирку. У нього широкий обух – до 2,5 мм – і коротке лезо – 13-18 см, а кут заточування – 12 градусів. Він - найпотужніший, їм зручно рубати зелень під прямим кутом до дошки та різати овочі кубиком або скибочками.